Previous National Arbor Day Awards

Award winners are recognized for their leadership in the cause of tree planting, conservation,and environmental stewardship.

Leaders in tree planting, conservation, and environmental stewardship from around the country and world are honored each year at our annual Arbor Day Awards celebration held in Nebraska City, Nebraska. The awards ceremony is part of the annual Arbor Day weekend celebration held at Lied Lodge & Conference Center.

1972 Awards (Awarded April 1973)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Robert L. F. Sikes, Florida Congressman
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Projects: Hunt Wesson Foods
    2. Communications: Datsun-Nissan Motor Company
  3. Media Award

    1. Cincinnati Enquirer Newspaper
    2. American Forests Magazine
    3. KMOX Radio
    4. WJXT-TV
    5. Barr Films
  4. Association Awards

    1. American Assn. of Botanical Gardens & Arboreta, Lisle, Illinois
    2. Future Farmers of America – Minnesota Chapter
    3. General Federation of Women’s Clubs – Utah Federation
    4. Izaak Walton League of America, Silver Springs, Maryland
    5. Keep America Beautiful, Inc., Providence, Rhode Island
    6. National Audubon Society, Chappaqua, New York
    7. Natl. Council of State Garden Clubs, Inc. – California Clubs, Inc.
    8. National Society of the D.A.R. – Alabama State Society
    9. Society of American Foresters – Alaska Section, Cook Inlet Chapter

1973 Awards (Awarded April 1974)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Mrs. Lyndon Baines Johnson
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Project: Greenfield Lawn & Garden Products
    2. Advertising: Weyerhaeuser Company
    3. Public Relations: Standard Oil Company of California
    4. Education: Seaboard Coastline Railroad Co.
  3. Media Award

    1. Radio: WALL-FM
    2. Television: American Forestry Assn./Paul Ott
    3. Newspaper: McNaught Syndicate/Dick Brooks
    4. Magazine: St. Regis Paper Co.
    5. Motion Picture: Elm Research Institute
  4. Association Awards

    1. Garden Club of Mississippi
    2. South Carolina Federation of Women’s Clubs
    3. El Monte Chapter of the Izaak Walton League, El Monte, California
    4. Men’s Garden Club of Greater Kansas City
    5. Indiana Sassafras Chapter of the National Audubon Society
    6. Oklahoma State Society of the D.A.R.
    7. Missouri Chapter of the Nature Conservancy Program
    8. New Jersey Chapter of the Society of American Foresters

1974 Awards (Awarded April 1975)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Laurance Rockefeller
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Projects: Casco Bank and Trust Company
    2. Advertising: Northbay Savings and Loan Association
    3. Public Relations: American Forest Institute
    4. Education: Shell Oil Company
  3. Media Award

    1. Magazine: Forests & People
    2. Motion Picture: St. Regis Paper Company
    3. Newspaper: Omaha World Herald
    4. Television: Society of American Foresters
  4. Association Awards

    1. Future Farmers of America, Lennox, South Dakota
    2. General Federation of Women’s Clubs – Kentucky Federation
    3. Izaak Walton League of America, Alexandria, Virginia
    4. Men’s Garden Clubs of America, Des Moines, Iowa
    5. The Mokihana Club of Hawaii
    6. National Audubon Society, Floyd Knobs, Indiana
    7. National Council of State Garden Clubs – Arizona Federation
    8. Natl. Federation of Business & Professional Women’s Clubs – Wyoming Federation
    9. St. Louis Arborists Association, St. Louis, Missouri
    10. National Society of the D.A.R. – North Carolina Society
    11. Boy Scouts of America/Louisiana Forestry Association, Alexandria, Virginia
  5. Best of Show

    1. American Forest Institute, Washington, D.C.

1975 Awards (Awarded April 1976)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Hubert H. Humphery
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Projects: American Forest Institute
    2. Advertising: American Women in Radio & Television
    3. Public Relations: WESTVACO
    4. Education: Connor Forest Industries
  3. Media Award

    1. Magazine: Reader’s Digest
    2. Motion Picture: Chicago Horticultural Society
    3. Newspaper: Minden Press Herald
    4. Radio: Jack Dallas & Hollis Hoff
    5. Television: So. Cooperative Forest Fire Prevention Committee
  4. Association Awards

    1. South Carolina Federation of Women’s Clubs
    2. Izaak Walton League of America, Three Rivers Chapter, Waverly, Iowa
    3. Lower Umpqua Tree Planting Committee, Gardiner, Oregon
    4. Hendersonville Men’s Garden Club, Hendersonville, North Carolina
    5. Nebraska Audubon Council
    6. Garden Clubs of Mississippi
    7. Wisconsin Federation of Business & Professional Women’s Clubs
    8. Ocean County Soil Conservation District, New Jersey
    9. Alaska Loggers Association
    10. Litchfield Chamber of Commerce, Litchfield, Minnesota
    11. Daughters of the American Revolution-Virginia Society
  5. Special Award

    1. Ron Evans, NASA
    2. Morton Steinhart
    3. William Lucas

1976 Awards (Awarded April 1977)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Honorable John C. Stennis
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Projects: McDonald’s Corporation
    2. Advertising: Phillips Petroleum Company
    3. Public Relations: South Central Bell
    4. Education: Cities Service Company
  3. Media Award

    1. Magazine: Potlatch Corporation
    2. Motion Picture: Pennsylvania Horticultural Society
    3. Motion Picture: Kansas Forestry Division
    4. Newspaper: Courier Journal-Louisville Times
    5. Television: Charles Schulz
  4. Association Awards

    1. Colorado Federation of Business & Professional Women’s Clubs, Gunnison, Colorado
    2. Spartanburg Men’s Garden Club, Spartanburg, South Carolina
    3. Puget Sound Section, Society of American Foresters, Olympia, Washington
    4. Pennsylvania Horticultural Society, Philadelphia, Pennsylvania
    5. Oklahoma Association of Realtors, Oklahoma City, Oklahoma
    6. International Society of Arboriculture, Willow Grove, Pennsylvania
    7. Neenah-Menasha Chamber of Commerce, Menasha, Wisconsin
    8. Montgomery County Conservation District, Norristown, Pennsylvania
    9. California Federation of Women’s Clubs, Azusa, California
    10. National Society Daughters of the American Revolution, Washington, D.C.
    11. Illinois Division of Izaak Walton League of America, Thornton, Illinois
    12. Trees for Tomorrow Environmental Center, Eagle River, Wisconsin
    13. California Association of Nurserymen
    14. Garden Clubs of Mississippi, Holly Springs, Mississippi
  5. Special Award

    1. Utah Division of Fine Arts
    2. Suzette Morton Davidson

1977 Awards (Awarded April 1978)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Harold Gallaher, Kansas State Forester
  2. Special Award

    1. 6th Grade Class, Berea Middle School, Greenville, South Carolina
  3. Companies & Corporations Awards

    1. Westvaco Corporation, Appomattox, Virginia
    2. Advertising Council, New York, New York
    3. Weyerhauser Company, Plymouth Meeting, Pennsylvania
    4. Time Life Books, Alexandria, Virginia
  4. Media Award

    1. Sunset Magazine, Menlo Park, California
    2. Georgia Pacific Corporation, Portland, Oregon
    3. Dubuque Telegraph-Herald, Dubuque, Iowa
    4. WTAR-TV & Radio, Norfolk, Virginia
  5. Organizations Award

    1. Nebraska Federation of Women’s Clubs
    2. Cherokee County Liberty Tree Committee, Cherokee, Iowa
    3. Arkansas’ 4-H Clubs
    4. Kauai Outdoor Circle, Lihue, Hawaii
    5. Men’s Garden Club, Tyler, Texas
    6. Boy Scouts of America, Highline District, Seattle, Washington
    7. Oklahoma City Nurseryman’s Association, Oklahoma City, Oklahoma
    8. South Dakota State Jaycees, Mitchell, South Dakota
    9. Colorado Extension Homemakers Council, Inc., Fort Morgan, Colorado
    10. California Conservation Project, Beverly Hills, California
    11. Monongalia Chapter, Izaak Walton League, Morgantown, West Virginia
    12. Hannah Goddard Chapter of the D.A.R., Brookline, Massachusetts
    13. Juneau Lions Clubs, Juneau, Alaska
    14. Arizona Federation of Women’s Clubs

1978 Awards (Awarded April 1979)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Maurice K. Goddard
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Projects: Glatfelter Pulp Wood Company
    2. Advertising: True Temper Corporation
    3. Public Relations: U.S. Postal Service
    4. Education: KEVN-TV
  3. Media Award

    1. Television & Radio: Minnesota Department of Agriculture
    2. Newspaper: Salt Lake Tribune
    3. Motion Pictures: American Society of Landscape Architects
    4. Magazine: Southern Living
  4. Organizations Award

    1. Mount Diablo Council Boy Scouts, Walnut Creek, California
    2. Oklahoma Co. 4-H Conservation Club, Harrah, Oklahoma
    3. Council of Garden Clubs of Greater Charleston, Charleston, South Carolina
    4. Springfield Council of Federated Garden Clubs, Springfield, Missouri
    5. Cambria County Conservation District, Edensburg, Pennsylvania
    6. Stow Men’s Garden Club, Stow, Ohio
    7. California Federation of Women’s Clubs, Santa Barbara, California
    8. Letitia Green Stevenson Chapter of the D. A. R., Normal, Illinois
    9. United Counties Chapter, Izaak Walton League, Storm Lake, Iowa
    10. Puyallup Council of Camp Fire Girls, Puyallup, Washington
    11. Arizona State Garden Club, Scottsdale, Arizona
  5. Special Award

    1. Elaine Barbour, Montrose, Colorado

1979 Awards (Awarded April 1980)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Senator J. James Exon, Nebraska
  2. Companies & Corporations Awards

    1. Projects: Atlantic Richfield Company
    2. Projects: Northwestern National Bank of St. Paul
    3. Public Relations: Shade Tree Laboratories
    4. Education: Ranger Rick’s Nature Magazine
  3. Media Award

    1. Magazine: Houston Home & Garden
    2. Motion Picture: Sierra Club
    3. Newspaper: The Breeze
    4. Radio: WTAG
    5. Television: WYEA-TV
  4. Association Awards

    1. Dardanelle Garden Club, Dardanelle, Arkansas
    2. East Kauai Soil & Water Conservation District Directors, Kapaa, Hawaii
    3. Illinois Federation of Women’s Clubs
    4. I-40 & I-240 Interchange Tree Planting Project, Oklahoma City, Oklahoma
    5. Men’s Garden Club of Kent, Ohio
    6. Minnesota Avenue Association, Sioux City, South Dakota
    7. Tangipahoa Chapter of the D.A.R., Hammond, Louisiana
    8. Up With Trees, Tulsa, Oklahoma
  5. Special Award

    1. Woodward Governor Company, Fort Collins, Colorado
    2. Los Angeles Times

1980 Awards (Awarded April 1981)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. John McGuire, Former Chief, U.S. Forest Service
  2. Individual Award

    1. Dr. Oliver D. Diller, Wooster, Ohio
  3. Corporations & Institutions

    1. Projects: Save the Redwoods League, San Francisco, California
    2. Advertising: St. Petersburg Times, Clearwater, Florida
    3. Public Relations: Georgia Lung Assn., Macon, Georgia
    4. Education: Sunset Hill School Junior Naturalists, Plymouth, Minnesota
  4. Media Award

    1. Magazine: Organic Gardening, Emmaus, Pennsylvania
    2. Motion Pictures: Colorado State Forest Service, Fort Collins, Colorado
    3. Newspaper: Greater Cincinnati Tree Council, Cincinnati, Ohio
    4. Multi Media: Univ. of Wisconsin, Dept. of Agricultural Journalism, Madison, Wisconsin
  5. Arbor Day Celebration Award

    1. Communities: Colorado Springs/Manitou Springs, Colorado
    2. Schools: Longview Beautification Assn., Longview, Texas
  6. Organizations Award

    1. Columbia Pacific Council, Boy Scouts of America, Portland, Oregon
    2. Cecil County 4-H Club, Elkton, Maryland
    3. Natl. Council of State Garden Clubs, Deep South Region, Holly Springs, Mississippi
    4. Florida Department of Agriculture, Tallahassee, Florida
    5. Homewood Memorial Chapter, Izaak Walton League, Homewood, Illinois
    6. Massachusetts Tree Warden’s & Forester’s Assn., Clinton, Massachusetts
    7. Men’s Garden Club of Toledo, Ohio
    8. Plant Iowa Program, Des Moines, Iowa
    9. South Dakota Assn. of Conservation Districts Women’s Auxiliary, Eureka, South Dakota
  7. Special Award

    1. Bert Kreitman, Bassett, Nebraska
    2. Eddie Albert, Pacific Palisades, California

1981 Awards (Awarded April 1982)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Congressman Sidney R. Yates, Chicago, Illinois
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Citizen: Edwin A. Menninger, Stuart, Florida
    2. Professional: Gary Moll, Annapolis, Maryland
  3. Good Steward Award

    1. Matt Schweitzer, Timber Lake, South Dakota
  4. Special Award

    1. Lions Club International
  5. Corporations & Institutions

    1. Projects: McDonald’s Corporation, Oak Brook, Illinois
    2. Advertising: Forestry Dept. Minneapolis Park & Recreation Board, Minneapolis, Minnesota
    3. Public Relations: E. I. DuPont de Nemours & Co., Wilmington, Delaware
    4. Education: National Arborist Assn., Inc., Wantagh, New York
  6. Media Award

    1. Magazines: Naturescape Magazine, Wheaton, Illinois
    2. Motion Picture: Bullfrog Films, Oley, Pennsylvania
    3. Newspaper: Bil Keane, Paradise Valley, Arizona
    4. Television: Carl Sagan Productions, Montrose, California
  7. Arbor Day Celebration Award

    1. Communities: Nebraska City Chamber of Commerce
    2. Schools (Individual): Lewis & Palmer Elementary, Monument, Colorado
    3. Schools (Statewide): Missouri Department of Conservation, Jefferson City, Missouri
  8. Organizations Award

    1. Istrouma Council, Boy Scouts of America, Baton Rouge, Louisiana
    2. Federated Garden Clubs of Nebraska, Tekamah, Nebraska
    3. Mt. Healthy Chapter, Izaak Walton League, Cincinnati, Ohio
    4. Natl. Society Daughters of the American Revolution – Rancho Santa Fe, California
    5. Nebraska Federation of Women’s Clubs, Inc., Papillion, Nebraska
    6. Texas Forestry Association, Lufkin, Texas
    7. Van Wert Men’s Garden Club, Van Wert, Ohio
    8. Virginia Forestry Association, Charlottesville, Virginia
    9. Washington County Extension Homemakers Club, Akron, Colorado
    10. Weakley County 4-H Club, Dresden, Tennessee
    11. Wyoming Federation Business & Professional Women’s Clubs, Wheatland, Wyoming

1982 Awards (Awarded April 1983)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. A. Ray Shirley, Macon, Georgia
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Mary Robertson, Dallas, Texas
  3. Good Steward Award

    1. Individual: Mr. J. R. Crosby, Stockton, Alabama
    2. Govt. Agency: Corp of Engineers, Oahe Dam, Pierre, South Dakota
  4. Corporations & Institutions

    1. Projects: The People of Oregon, Salem, Oregon
    2. Public Relations: First Interstate Bank of Denver, Colorado
    3. Education: Timber Reforestation & Environmental Education-TREE, Windsor, California
  5. Media Award

    1. Magazines: Weekly Reader, Middletown, Connecticut
    2. Motion Picture: Nature Conservancy “Rivers of the Deep South”, Arlington, Virginia
    3. Newspaper: Norm Brewer, Gannett News Service, Washington, D.C.
    4. Radio: National Public Radio, Washington, D.C.
    5. Television: American Broadcasting Co., Inc.– ABC, New York, New York
    6. Television: Turner Broadcasting System, Atlanta, Georgia
  6. Arbor Day Celebration Award

    1. Communities: Irvington Jaycees, Irvington, Indiana
    2. Large Schools: Greater Omaha Tree Council, Omaha, Nebraska
    3. Small Schools: Windsor Middle School, Windsor, Colorado
  7. Organizations Award

    1. Alaska Loggers Association, Ketchikan, Alaska
    2. Assistance League of Greeley, Colorado
    3. Forest Ridge Association, Dayton, Ohio
    4. Great Plains Girl Scout Council of Omaha, Nebraska
    5. Green Scene, Waterloo, Iowa
    6. Lima Men’s Garden Club, Lima, Ohio
    7. Louisiana Society D.A.R, Ruston, Louisiana
    8. Pine Burr Area Council of Boy Scouts, Hattiesburg, Mississippi
    9. Sioux Falls Chapter Izaak Walton League, Sioux Falls, South Dakota
    10. Stromsburg Woman's Civic Improvement Club, Stromsburg, Nebraska
  8. International Award

    1. United Nations Environment Programme, Washington, D.C.
  9. Sperial Achievement Award

    1. In Memory of Richard St. Barbe Baker
  10. Special Tree City USA Award

    1. Walt Disney World, Lake Buena Vista, Florida

1983 Awards (Awarded April 1984)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. William E. Towell, Southern Pines, North Carolina
  2. Good Steward Award

    1. Individual: Robert Lee Scarborough, Eastover, South Carolina
    2. Government: Harlan County Project, US Army Corps of Engineers, Republican City, Nebraska
  3. Joyce Kilmer Award

    1. Professional: Don Richter, Columbus, Ohio
    2. Volunteer: Mrs. Eleanor Wyatt, Northglenn, Colorado
  4. Lawrence Enersen Award

    1. Vanette Hunt, Diagonal, Iowa
    2. Gerald W. Stoops, San Bernardino, California
  5. Corporations & Institutions

    1. Projects (Private): Molycorp, Inc., Questa, New Mexico
    2. Projects (Government): Pacific Southwest Region, USDA, San Francisco, California
    3. Public Relations: Sacramento County Tree Task Force, Ugly Street Award
    4. Public Relations: TREEPEOPLE, Los Angeles, California
    5. Education: Environmental Action Coalition, New York, New York
    6. Education: Project Learning Tree, Washington, D.C.
  6. Media Award

    1. Magazine (State): The Conservationist, Albany, New York
    2. Magazines (National): Rowe Findley, National Geographic Magazine, Washington, D.C.
    3. Motion Pictures: The Fragile Mountain, Bethesda, Maryland
    4. Book: J. Sterling Morton by Dr. James C. Olson, Columbia, Missouri
    5. Radio: Trees for Nebraska Contest, KRVN, Lexington, Nebraska
    6. Television: Qube Cable TV, St. Louis, Missouri
  7. Arbor Day Celebration Award

    1. Communities (Large): Outdoor Activity Center, Atlanta, Georgia
    2. Communities (Small): Murray, Utah
    3. Schools (Large): Indianapolis Public Schools, Indianapolis, Indiana
    4. Schools (Small): Clyde Self’s 6th Grade Class, Bennett School, Mattoon, Illinois
  8. Organizations Award

    1. American Forestry Association, Washington, D.C.
    2. Boy Scouts of America/Wyoming-Braska District
    3. Black River Chapter, Izaak Walton League, Elyria, Ohio
    4. Junior League of Bristol, Tennessee/Virginia
    5. Keep North Dakota Clean, Inc., Coleharbor, North Dakota
    6. Men’s Garden Club of Minneapolis, Minnesota
    7. Rocky Mountain Region of Natl. Council of State Garden Clubs, Torrington, Wyoming
    8. Weakley County 4-H Club, Dresden, Tennessee
    9. West Pottawattami County. Soil Conservation District, Council Bluffs, Iowa
    10. The Women’s Club of Sebring, Florida
    11. Upper Willamette Tree Planting Association, Oakridge, Oregon

1984 Awards (Awarded April 1985)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Tom Borden, Fort Collins, Colorado
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Mrs. Jean Ariyoshi, Honolulu, Hawaii
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Mrs. Iva McKee, Neodesha, Kansas
    2. Mrs. Frances Ryan, Escondido, California
  4. Good Steward Award

    1. Mr. & Mrs. Richard T. Heck, Hanover, Indiana
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. The Schuck Corporation, Colorado Springs, Colorado
  6. Arbor Day Celebration Award

    1. Community: The City of Jacksonville, Jacsonville, North Carolina
    2. School: Marshdale Elementary, Evergreen, Colorado
  7. Corporations & Institutions

    1. Projects: The Park People, Operation Plant Rescue, Houston, Texas
    2. Projects: The Great Tree Search, New York, New York
    3. Advertising: Girl Scouts of the USA, New York, New York
    4. Public Relations: CARE, New York, New York
    5. Education: Hinds County Soil & Water Conservation District, Jackson, Mississippi
  8. Media Award

    1. Book: Adirondack Wildguide: A Natural History of the Adirondack Park, Elizabethtown, New York
    2. Magazine: Science Digest, New York, New York
    3. Motion Picture: St. Barbe of the Trees, Filmakers Library, Inc., New York, New York
    4. Newspaper: Gannett News Service, Washington, D.C.
    5. Newspaper: Minnehaha Conservation District, Sioux Falls, South Dakota
    6. Television: Charles Kuralt’s “The American Parade”, New York, New York
    7. Television: The Disney Channel, Burbank, California
  9. Organizations Award

    1. Arizona Federation of Garden Clubs, Tempe, Arizona
    2. Better Than Best 4-H Group, Raymond, Mississippi
    3. Portneuf Soil & Water Cons. Youth Board, Lava Hot Springs, Idaho
    4. Tongass, Alaska Girl Scout Council, Ketchikan, Alaska
    5. Watertown Chapter, Izaak Walton League, Watertown, Wisconsin
    6. Wisconsin Garden Club Federation, Sussex, Wisconsin
  10. Special Award

    1. National Association of Civilian Conservation Corps Alumni, Falls Church, Virginia

1985 Awards (Awarded April 1986)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Eddie Albert, Pacific Palisades, California
  2. Good Steward Award

    1. The James J. McMillan Family, Milburn, Nebraska
    2. Mr. & Mrs. Reginald Shaw, Woodland Park, Colorado
  3. Joyce Kilmer Award

    1. James P. Rocca, Jefferson City, Missouri
    2. Timothy Tigner, Charlottesville, Virginia
  4. Lawrence Enersen Award

    1. Mrs. Carolyn Crayton, Macon, Georgia
    2. Mr. Ralph Steyer, Blair, Nebraska
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Gov. Thomas Kean’s Turnpike Beautification Program, Trenton, New Jersey
  6. Corporations & Institutions

    1. Projects (International): Peace Corps, Washington, D.C.
    2. Projects (International): Trees for Life, Wichita, Kansas
    3. Projects (State): A Million Trees of Aloha (Honolulu, Hawaii
    4. Projects (Community): Trees for Tomorrow Project, Hutchinson, Kansas
    5. Advertising & PR: Marcal Paper Mills “Scenic America Program”, Elmwood Park, New Jersey
    6. Public Relations: Virginia Division of Forestry, Charlottesville, Virginia
    7. Education: Cashmere Middle School Outdoor Conservation Camp, Cashmere, Washington
    8. Education: National Wildlife Federation’s “Trees are Terrific!”, Washington, D.C.
    9. Education: “Year of the Tree” sponsored by the Omaha World Herald and the Nebraska Game & Parks Commission
  7. Media Award

    1. Magazine: Cities & Villages, Ohio Municipal League, Columbus, Ohio
    2. Magazine: Harrowsmith, Ontario, Canada)
    3. Motion Picture: Trees & Cities Living Together, Georgia Forestry Commission, Stone Mountain, Georgia
    4. Newsletter: The Acorn, Fort Collins District of the Colorado State Forest Service, Fort Collins, Colorado
    5. Newspaper: The Virginian-Pilot, “Family Trees” by Fred Kirsch, Norfolk, Virginia
    6. Television: PM-Magazine, Laura Carr, Producer, St. Louis, Missouri
    7. Book: The Woodland Steward by James R. Fazio, Moscow, Idaho
  8. Arbor Day Celebration Award

    1. State: New York State Arbor Day Committee, Albany, New York
    2. Community: Casper Mountain Arbor Day, Casper, Wyoming
    3. Community: City of Davenport, Iowa
    4. School: Northside School PTA, Nebraska City, Nebraska
  9. Organizations Award

    1. Austin Chamber of Commerce, Project Greenscape, Austin, Texas
    2. The Boy Scouts of America (Irving, TX) and The Elm Reserch Institute (Harrisville, NH) for “Johnny Elmseed”
    3. GFWC Illinois Federation of Women’s Clubs, Chicago, Illinois
    4. Hinds County Soil & Water Conservation District, Jackson, Mississippi
    5. LaCrosse Rotary East, La Crosse, Wisconsin
    6. San Jacinto Mountain Chapter, Izaak Walton League, Idyllwild, California
    7. Webster Parish 4-H Clubs, Minden, Louisiana
  10. Special Award

    1. CARE, New York, New York

1986 Awards

Note: No 1986 winners. The Foundation changed the method of dating.

1987 Awards (Awarded April 1987)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Alex L. Shigo, Durham, New Hampshire
    2. Joyce Kilmer Award
    3. Clayton A. Fawkes, Lombard, Illinois
    4. Ann Fisher, Findlay, Ohio
  2. Lawrence Enersen Award

    1. William Fickling, Sr., Macon, Georgia
    2. Norma S. Morrison, Chesapeake, Virginia
    3. Jean Schellinger, Cincinnati, Ohio
  3. Good Steward Award

    1. Carl Rolland, Tracy, Minnesota
  4. Sperial Achievement Award

    1. R. A. Bartlett, Stamford, Connecticut
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Mayor Gene Roberts’ Green Team, Chattanooga, Tennessee
    2. Ingeborg Sager, Purchase, New York
  6. Project Award

    1. Austin Center/3M, Austin, Texas
    2. Steve Clark & Associates, Tomball, Texas
    3. Lisa Marie Britton, Rensselaerville, New York
    4. Chelmsford Garden Club, Chelmsford, Massachusetts
    5. Colorado Federation of Garden Clubs, Denver, Colorado
    6. Friends of Longwood Mall, Brookline, Massachusetts
    7. Guthrie Center Elementary, Guthrie Center, Iowa
    8. Land Stewardship Project, Lewiston, Minnesota
    9. City of Marietta, Georgia
    10. North Long Beach Neighborhood Association, DeForest Chapter, Long Beach, California
    11. RELEAF HOUSTON, Houston, Texas
    12. Soroptomist International, Pomona, California
    13. William B. Ward Elementary, New Rochelle, New York
  7. Education Award

    1. Jefferson County Conservancy, Port Townsend, Washington
    2. Wisconsin Governor’s Arbor Month Committee, Madison, Wisconsin
  8. Media Award

    1. Magazine: Kids Club Magazine, St. Louis, Missouri
    2. Newspaper: Lauren Soth, West Des Moines, Iowa
    3. Television: KCNC Television, Matt Mateyka, Denver, Colorado
    4. Book: America’s Wild Woodlands, National Geographic Society, Washington, D.C.
  9. Arbor Day Celebration Award

    1. Trees for Towns, Connecticut Nurseryman’s Association, Vernon, Connecticut

1988 Awards (Awarded April 1988)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Michael Benge, Washington, D.C.
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Donald C. Willeke, Minneapolis, Minnesota
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Brent Lathrop, North Platte, Nebraska
    2. Anne Wright, Mobile, Alabama
  4. Good Steward Award

    1. Harry & Judy Chandler, St. Johnsbury, Vermont
    2. Charles & Martha Neidt, Fort Collins, Colorado
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Ohio’s Roadside Beautification Program, Columbus, Ohio
    2. City of Thornton, Colorado
  6. Project Award

    1. Boys Town, Nebraska
    2. Florida Division of Forestry, Tallahassee, Florida
    3. Hanover College, Hanover, Indiana
    4. Maryville Centre/Baur Properties, St. Louis, Missouri
    5. Alfred Raffo, Jr., Brooklyn, New York
    6. Geoffrey Thomas Steiner, Cushing, Minnesota
  7. Advertising Award

    1. Public Service: Green With Pride, Mills/James Productions, Columbus, Ohio
  8. Education Award

    1. “Replanting the Tree of Life,” Bullfrog Films, Oley, Pennsylvania
  9. Media Award

    1. Newspaper: Gannett News Service, Arlington, Virginia
    2. Newspaper: News/Voice Newspapers, Lake Forest, Illinois
    3. Television: “The Promise of the Land”, Smithsonian World, Washington, D.C.
  10. Arbor Day Celebration Award

    1. City of Aurora, Colorado

1989 Awards (Awarded April 1989)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Richard W. Harris, Davis, California
  2. Sperial Achievement Award

    1. George H. Ware, Lisle, Illinois
  3. Joyce Kilmer Award

    1. George Hood, Placerville, California
  4. Lawrence Enersen Award

    1. Paul Blumhardt, Bismarck, North Dakota
    2. Byron H. Pursifull, Franklin, Indiana
  5. Good Steward Award

    1. Jenness & Jim Robbins, Searsmont, Maine
  6. Lady Bird Johnson Award

    1. Onslow Clean County Committee, Jacksonville, North Carolina
    2. Village of Mount Prospect, Mt. Prospect, Illinois
  7. Project Award

    1. Anheuser-Busch, St. Louis, Missouri)
    2. Crenshaw Neighbors, Los Angeles, California
    3. Open Lands Project, Chicago, Illinois
    4. Telephone Pioneers of America – Region 2, Sacramento, California
  8. Education Award

    1. Bickelhaupt Arboretum, Clinton, Iowa
    2. Twin Cities Tree Trust, St. Louis Park, Minnesota
    3. Weyerhaeuser, Tacoma, Washington
  9. Media Award

    1. Magazine: Time Magazine, New York, New York
    2. Radio: National Public Radio, Washington, D.C.
    3. Television: ABC News, Washington, D.C.
  10. Arbor Day Celebration Award

    1. Tree Musketeers, El Segundo, California
  11. International Award

    1. Dale Willows, Quebec, Canada

1990 Awards (Awarded April 1990)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Robert W. Skiera, Milwaukee, Wisconsin
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Frances Anne Prince, Omaha, Nebraska
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Anna E. Classick, Rogue River, Oregon
  4. Good Steward Award

    1. Jim Davis & GARFIELD, Albany, Indiana
    2. Robert E. Whelpley, McPherson, Kansas
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. City of Wichita Falls, Texas
    2. Special Achievement Award
    3. Albert H. Korenek, Houston, Texas
  6. Project Award

    1. Clean-land, Ohio, Cleveland, Ohio
    2. North Dakota Centennial Trees Program, Bismarck, North Dakota
    3. Oasis Garden Club of Indian Wells Valley, Ridgecrest, California
    4. Stark Free Tree Program, Canton, Ohio
    5. Tipton High School Science Club, Tipton, Indiana
    6. Vroom Learning Center, Bayonne, New Jersey
    7. American Forestry Association for Global ReLeaf, Washington, D.C.
  7. Education Award

    1. National Wildlife Federation for Rain Forests: Tropical Treasures, Washington, D.C.
    2. Vermont Institute of Natural Science for “Environmental Learning for the Future”, Woodstock, Vermont
  8. Magazine Award

    1. U. S. News & World Report for “Rediscovering Planet Earth”, Washington, D.C.
  9. Motion Picture Award

    1. The Man Who Planted Trees, Societe Radio – Canada, Montreal
  10. International Award

    1. New Forests Project, Washington, D.C.
    2. World Neighbors, Oklahoma City, Oklahoma

1991 Awards (Awarded April 1991)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Senator Patrick J. Leahy, Burlington, Vermont
  2. Lawrence Enersen Award

    1. Betty Bagert, New Orleans, Louisiana
    2. Grace Huff, Buena Vista, Colorado
    3. Alexander Man, Santa Monica, California
  3. Good Steward Award

    1. Paul Rokich, West Valley City, Utah
    2. Louie Wigington, Washington, Pennsylvania
  4. Lady Bird Johnson Award

    1. I-35 Parkway, St. Paul, Minnesota
    2. Wallowa Beautification, Wallowa, Oregon
  5. Project Award

    1. A. Finkl & Sons Company, Chicago, Illinois
    2. Baton Rouge Green, Baton Rouge, Louisiana
    3. Trees Forever/Iowa Electric, Cedar Rapids, Iowa
    4. Sacramento Tree Foundation, Sacramento, California
    5. Schlumberger Well Services, Austin, Texas
    6. Texaco, White Plains, New York
  6. Education Award

    1. World Wildlife Fund for “Vanishing Rain Forests” Education Kit, Washington, D.C.
  7. Magazine Award

    1. Life for “The Miracle of Trees”, New York, New York
  8. Newspaper Award

    1. The Bellingham Herald for “The Forestry Revolution: Old Trees, New Ways”, Bellingham, Washington
  9. Television Award

    1. Trouble in the Forest, St. Chrysostome, Quebec, Canada
  10. Book Award

    1. The Simple Act of Planting a Tree by Andy & Katie Lipkism, Los Angeles, California
  11. School Arbor Day Celebration Award

    1. Cutten School District, Cutten, California

1992 Awards (Awarded April 1992)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Donald Willeke, Minneapolis, Minnesota
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Mary Helen Ray, Savannah, Georgia
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Paul Gallagher, Cincinnati, Ohio
    2. Alphonse Seubert, South San Francisco, California
  4. Good Steward Award

    1. Albert Miller, Washington, Pennsylvania
    2. Port Blakely Wetlands Program, Seattle, Washington
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. City of Gillette, Gillette, Wyoming
    2. Trees For Houston, Houston, Texas
  6. Project Award

    1. Earthstewards Network, Bainbridge Island, Washington
    2. Mayor Daley/GreenStreets/Gateway Green Committee, Chicago, Illinois
    3. Sacramento Shade Tree Program, Sacramento, California
    4. Valley Proud Environmental Council, Harlingen, Texas
    5. Walt Disney World, Lake Buena Vista, Florida
  7. Education Award

    1. Bristol-Myers Squibb, New Brunswick, New Jersey
    2. “Leaf it to Us”, Salt Lake City, Utah
    3. Plant Amnesty, Seattle, Washington
    4. Wilderness Center, Canton, Ohio
  8. Television Award

    1. Discovery Channel, Bethesda, Maryland
    2. KETV, Omaha, Nebraska
  9. Arbor Day Celebration Award

    1. Washington State Arbor Day Council, Seattle, Washington

1993 Awards (Awarded April 1993)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Peter C. Myers, Sikeston, Missouri
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Barbara F. Walker, Salem, Oregon
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Donald S. Lamm, Jr., Sedalia, Missouri
    2. Joe Van Dierendonck, DeWitt, Iowa
  4. Good Steward Award

    1. Steve & Sherry Brunner, Columbus, Ohio
    2. Ilene Marckx, Federal Way, Washington
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Chattanooga Chamber Gateway Committee, Chattanooga, Tennessee
  6. Project Award

    1. City of Long Beach Urban Forestry Project, Long Beach, California
    2. Forestry for Phoenix, Arizona
    3. IGA’s “Hometown Trees”, Chicago, Illinois
    4. “I am a Tree-rific Person” Program, Greensboro, North Carolina
    5. Operation Plant-a-Tree, Lynchburg, Virginia
    6. Browning-Ferris Industries, “Living Landfill”, Millington, Tennessee
  7. Public Relations Award

    1. Nat. Assn. of Cons. Dists. for “Our Treasured Trees” ’92 Soil & Water Stewardship Week, League City, Texas
  8. Education Award

    1. Trees for Kids, Des Moines, Iowa
  9. Book Award

    1. The Yew Tree: A Thousand Whispers, Eugene, Oregon
  10. Arbor Day Celebration Award

    1. IRRRB Mineland Reclamation Division, Chisholm, Minnesota

    1993 Promise to the Earth Awards

    1. Pella Corporation
    2. Country Living & Gallatin National Forest, USDA Forest Service
    3. Cinergi Productions and Hollywood Pictures Home Video

1994 Awards (Awarded April 1994)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Al Gentry & Ted Parker, Posthumous recipients
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Paul C. Cole, Merriam, Kansas
    2. Norman Lacasse, Harrisburg, Pennsylvania
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Marcia Bansley, Atlanta, Georgia
    2. Paul Kerzner, Ridgewood, New York
  4. Good Steward Award

    1. Clarence Mortenson, Pierre, South Dakota
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Chris Cherches, Wichita, Kansas
    2. Maryland State Highway Administration, Baltimore, Maryland
  6. Project Award

    1. Park & Garage at Post Office Square, Boston, Massachusetts
    2. Tree Power, Washington, D.C.
    3. Uplifting Palms for Upper Market Street, San Francisco, California
    4. Larry J. Villella, Fargo, North Dakota
  7. Education Award

    1. Coralville Central Elementary School, Coralville, Iowa
    2. Indiana Statewide Association of Rural Electric Cooperatives, Inc., Indianapolis, Indiana
    3. Trees, Please, Pekin, Illinois
  8. Book Award

    1. Nature’s Heartland: Native Plant Communitites of the Great Plains, Ames, Iowa
  9. Video Award

    1. “The Monk, The Trees and The Concrete Jungle”, Bullfrog Films, Reading, Pennsylvania
  10. Arbor Day Celebration Award

    1. Arbor Daze, Euless, Texas
  11. 1994 Promise to the Earth Awards

    1. Leiner Health Products, Inc., Torrance, California
    2. The Greenwich Workshop, Inc., Trumbull, Connecticut

1995 Awards (Awarded April 1995)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Lester R. Brown, Washington, D.C.
  2. Joyce Kilmer Award

    1. Scott Bradley, Oakdale, Minnesota
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Steve Churchillo, Boise, Idaho
    2. John Spodofora, Manahawkin, New Jersey
    3. Joan Stevens, Greenfield, Wisconsin
  4. Good Steward Award

    1. Chuck Leavell, Dry Branch, Georgia
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Cincinnati Interstate Highway Reforestation Project, Cincinnati, Ohio
  6. Project Award

    1. Arborist Day at Arlington National Cemetery, Washington, D.C.
    2. Jim & Carolyn Davis, Albany, Indiana
    3. City of Powell, Wyoming
    4. Philadelphia Green, Philadelphia, Pennsylvania
    5. Rodale Working Tree Center, Emmaus, Pennsylvania
    6. Savannah Tree Foundation, Savannah, Georgia
    7. Texas Rangers Baseball Club, Arlington, Texas
    8. Tree-Mendous, Maryland, Annapolis, Maryland
  7. Education Award

    1. Paper Recycling Club of Ridge Jr. High, Mentor, Ohio
    2. Project Crecer, Brownsville, Texas
  8. Book Award

    1. Street Tree Factsheets, University Park, Pennsylvania
  9. Public Relations Award

    1. “Plant One Million Trees by 1996,” Sullivan East High School, Bluff City, Tennessee
  10. Celebration Award

    1. Tribute to Trees, New Iberia, Louisiana
  11. International Award

    1. Jewish National Fund, New York, New York
  12. 1995 Promise to the Earth Awards

    1. CBS Broadcast Group, New York, New York
    2. Fox Broadcasting, New York, New York
    3. NBC TV, New York, New York

1996 Awards (Awarded April 1996)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Roger C. Funk, Kent, Ohio
  2. Frederick Law Olmsted Award

    1. Mrs. Deen Day Smith, Norcross, Georgia
  3. Joyce Kilmer Award

    1. Marguerite C. Hansen, Rantoul, Illinois
    2. James J. Nighswonger, Manhattan, Kansas
  4. Lawrence Enersen Award

    1. Roger Boddaert, Fallbrook, California
  5. Good Steward Award

    1. Demetra Grosseto, Damascus, Pennsylvania
    2. Robert & Ilona Parker, Brush, Colorado
    3. Phil Rutter, Canton, Minnesota
    4. Bill Slagle, Bruceton Mills, West Virginia
  6. Lady Bird Johnson Award

    1. Bull Street Improvement Project, Savannah, Georgia
  7. Project Award

    1. The Bog Garden, Greensboro, North Carolina
    2. Dallas Historic Tree Coalition, Dallas, Texas
    3. South San Antonio High School Science Club, San Antonio, Texas
    4. Streetscape Program of the Grand Central Partnership, New York, New York
    5. Trees for the City, Washington, D.C.
    6. Youth Environmental Entrustment Project, Denver, Colorado
  8. Education Award

    1. Gerogia Pacific’s Tree Wishes, Atlanta, Georgia
    2. ShadeKeeper, Dallas, Texas
    3. Trees and Me from Sea to Sea, Lincoln, Nebraska
  9. Ad & Public Relations Award

    1. Lewis and Clark Valley Advertising Federation, Lewiston, Idaho
  10. Celebration Award

    1. Lower Umpqua Tree Plant, Reedsport, Oregon
  11. 1996 Promise to the Earth Awards

    1. Capital Cities/ABC, Inc., New York, New York
    2. Paul Winter, Litchfield, Connecticut

1997 Awards (Awarded April 1997)

  1. The J. Sterling Morton Award

    1. Dr. Nalini M. Nadkarni, Olympia, Washington
  2. Promise to the Earth Award

    1. Deluxe Corporation, Shoreview, Minnesota
    2. John Travolta, The Walt Disney Co. and Buena Vista Home Video
  3. Lifetime Achievement Award

    1. Mr. Hyland R. Johns, Bryn Athyn, Pennsylvania
  4. The Frederick Law Olmsted Award

    1. Mr. Andrew P. Todd, Columbus, Ohio
  5. The Lawrence Enersen Award

    1. Miss Sara Lane, Duncan, Oklahoma
    2. Mrs. Dolores Schumann, New Braunfels, Texas
  6. The Good Steward Award

    1. National Wildflower Research Center, Austin, Texas
    2. Southern New England Forest Consortium, North Scituate, Rhode Island
  7. The Lady Bird Johnson Award

    1. Iowa Department of Transportation, Ames, Iowa
    2. Lynchburg Expressway Appearance Fund (LEAF), Lynchburg, Virginia
  8. Project Award

    1. Boy Scout Troop #495, Lewis Run, Pennsylvania
    2. West Bend Beautification Committee, Inc., West Bend, Wisconsin
  9. Education Awards

    1. A Walk in the Woods, Olympia, Washington
    2. Kenwoods Learning Center, Miami, Florida
    3. SimPark by MAXIS, Walnut Creek, California
    4. Extension Urban Forestry Program, University Park, Pennsylvania
  10. Book Awards

    1. A Patch of Eden, author H. Patricia Hynes, Montague, Massachusetts
    2. Nature Cross-Sections, author Richard Orr, New York, New York
  11. Celebration Awards

    1. Arborfest, Grand Junction, Colorado
    2. North Dakota's Family Forest, Bismarck, North Dakota
    3. Arbor Week, Oklahoma City, Oklahoma

1998 Awards (Awarded April 1998)

  1. The J. Sterling Morton Award

    1. Joseph Borg, Malta
  2. Caroline French Morton Award

    1. Mary Louise Michie, Fort Worth, TX
  3. Frederick Law Olmsted Award

    1. Patti Armstrong, Bucyrus, KS
  4. Lawrence Enersen Award

    1. Don Ellis, Bristol, TN
    2. Max Ontjes, Hutchinson, KS
    3. Steve Sandfort, Cincinnati, OH
  5. Good Steward Award

    1. Plan Piloto Forestal de Gres Garantias, Quintana Roo, Mexico
    2. Chester Thigpen, Montrose, MS
  6. Project Award

    1. Eglin Air Force Base, Niceville, FL
    2. Growing Friends of Helena, Montana
    3. The Linnaeus Arboretum, St. Peter, MN
    4. New Jersey Community Forestry Assistance Act, Trenton, NJ
    5. Donald and Nancy Panoz, Braselton, GA
  7. Education Award

    1. The China Schools Demonstration Forest, South China, ME
    2. Earth Angels of St. Louis, Missouri
    3. Missouri Forestkeepers Network, St. Louis, MO
  8. Advertising and Public Relations Award

    1. Georgia Forestry Assoc.
  9. Media Award

    1. Chief Jake Swamp, Hogansburg, NY
  10. Arbor Day Celebration Award

    1. Northern Indiana Public Service Company
    2. Michigan City, Indiana
    3. Norfolk Arbor Day Family Festival, Norfolk, VA
  11. Promise to the Earth Awards

    1. Health Communications, Inc.
    2. Buena Vista Home Entertainment and Walt Disney Co.

1999 Awards (Awarded April 1999)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Mayor Richard Daley, Chicago, IL
  2. Lawrence Enersen Award

    1. Joe Stonis, Cape Coral, FL
    2. Jack Herschend, Branson, MO
  3. Good Steward Award

    1. The Forest Discovery Center, Koetter Woodworking, Starlight, IN
    2. Eloise McClendon, Attalla, AL
  4. Lady Bird Johnson Award

    1. The Garden Club of Stone Harbor, Stone Harbor, NJ
    2. The Wilshire Center Streetscape Project, Los Angeles, CA
  5. Project Award

    1. The Living Memorial Tree Planting Program of the Batesville Casket Company, Batesville, IN
    2. The Chesapeake Bay Youth Conservation Corps of Chesapeake, VA
    3. The New York City Parks and Recreation Department
    4. The Rotary Greenway Project, Indianapolis, IN
    5. The Omaha World-Herald Branching Out Program, Omaha, NE
  6. Education Award

    1. Andersen Middle School, Omaha, NE
    2. Cenla Pride Environment Museum and Camp,
    3. Alexandria, VA
    4. Place Middle School, Denver, CO
  7. Advertising and Public Relations Award

    1. The Idaho Arbor Day Coalition, Boise, ID
  8. Media Award

    1. Forests of Hope: Stories of Regeneration,by Christian Kuchli
    2. The Forest Where We Live, produced by Louisiana Public Television
  9. Celebration Award

    1. DeKalb's First Arbor Day Celebration, DeKalb, IL
    2. Missouri Department of Conservation's “Arbor Week Activity Guide”
  10. Promise to the Earth Award

    1. The film FernGully 2: The Magical Rescue and its makers and distributors,
    2. Twentieth Century Fox Home Entertainment, Beverly Hills, CA
    3. Triangle Pacific Flooring Group, Addison, TX
    4. Health Communications, Inc., Deerfield Beach, FL

2000 Awards (Awarded April 2000)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Congressman Ralph Regula, Ohio
  2. Lawrence Enersen Award

    1. Charles Strauss, Accident, Maryland
  3. Good Steward Award

    1. Harold and Betty Wilson, Martin, Tennessee
    2. Roy Malone, Dexter, Georgia
    3. Lyle and Laurene Shaffer, Cygnet, Ohio
    4. Big Cedar Lodge and Top of the Rock Golf Course, Ridgedale, Missouri
    5. Menominee Tribal Enterprises, Neopit, Wisconsin
  4. Lady Bird Johnson Award

    1. Sheldon Barney, Green River, Wyoming
    2. Federated Garden Clubs of Maryland
  5. Project Award

    1. Phillips Environment-Transportation-Community (ETC), Minneapolis, Minnesota
    2. Capital Area Greenbelt Association, Harrisburg, Pennsylvania
    3. New York Restoration Project, New York, New York
    4. Fauna & Flora International's Global Trees Campaign, Cambridge, England
    5. Iowa Buffer Alliance, Des Moines, Iowa
  6. Education Award

    1. Huber Ridge Elementary School, Westerville, Ohio
  7. Public Relations Award

    1. Tour des Trees, sponsored by the International Society of Arboriculture's Research Trust, Champaign, Illinois
  8. Media Award

    1. Scott Thompson, "The Oklahoma Traveler" television journalist, Tulsa, Oklahoma
  9. Celebration Award

    1. University of Washington's Arbor Day Fair, Seattle, Washington
    2. 1999 Minneapolis Parks Arbor Day Celebration, Minneapolis, Minnesota
    3. Regreening Project, Spencer, South Dakota
  10. Special Award

    1. Millennium Green, Washington, D.C.
  11. International Award

    1. Mario Robles del Moral, Malaga, Spain
  12. Promise to the Earth Award

    1. The Keebler Company, Elmhurst, Illinois

2001 Awards (Awarded April 2001)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. John W. Mixon, Forsyth, Georgia
  2. Frederick Law Olmsted Award

    1. Frankie Sue Del Papa, Carson City, NV
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Wendy Ball, Windsor, Colorado
    2. Michael Giudici, Davenport, Iowa
  4. Good Steward Award

    1. Harry E. Daily, Cedarville, Illinois
    2. Leroy Orsburn, Wewoka, Oklahoma
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Texas Department of Transportation
  6. Project Award

    1. The Corridor Habitat Initiative, Bloomington, Minnesota
    2. General Electric Power Systems, Schenectady, New York
    3. Greenspace — The Cambria Land Trust, Cambria, California
    4. The Nashville Tree Foundation, Nashville, Tennessee
    5. The Tazewell-Mason Counties Special Education Association (TMCSEA), Pekin, Illinois
  7. Education Award

    1. Dickinson West Elementary School Fifth Grade, Hamtramck, Michigan
    2. The e-Club of Dexter Elementary School, Ft. Benning, Georgia
    3. Trees for Houston, Houston, Texas
  8. Public Education Award

    1. Trees and Our Air, Houston, Texas
  9. Media Award

    1. The Blue Spruce, by former NY Gov. Mario Cuomo with Sleeping Bear Press, Chelsea, Michigan and Gisbert van Frankenhuyzen, illustrator
    2. Hands on the Land A History of the Vermont Landscape, by Jan Albers, with MIT Press, Cambridge, Massachusetts
  10. Celebration Award

    1. Arbor Week 2000, Henderson, Nevada
    2. Texas Tech University's Arbor Day 2000, Lubbock, Texas
    3. The Town of Westlake, Texas - Arbor Day Celebration
  11. Promise to the Earth Award

    1. Toyota Motor Corporation
    2. Oak Express, Denver, Colorado

2002 Awards (Awarded April 2002)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Bill Kurtis, Chicago, Illinois
  2. Frederick Law Olmsted Award

    1. Governor Roy Barnes, Atlanta, Georgia
    2. Philip Hoefer, Fort Collins, Colorado
  3. Lawrence Enersen Award

    1. James W. Johnson, Custer City, Pennsylvania
    2. Janet McCormick, Evansville, Indiana
  4. Good Steward Award

    1. Matthew Evans, Washington, DC
    2. Diane K. Virdee, West Sacramento, California
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Trees for Menlo, Menlo Park, California
  6. Project Award

    1. Armenia Tree Project, Cambridge, Massachusetts
    2. Maria Birdseye, Atlanta, Georgia
    3. Cascade Pacific Council Boy Scouts of America, Corbett, Oregon
    4. Denver Digs Trees, Denver, Colorado
    5. Los Angeles Conservation Corps, Los Angeles, California
    6. Lower Northside and Depot Neighbors, La Crosse, Wisconsin
  7. Education Award

    1. GREEN Teachers Institute, Oxford, Ohio
    2. Growing Your Future, Philadelphia, Pennsylvania
  8. Public Relations Award

    1. Eagle Eye Institute's Trees Are My Friends Campaign, Somerville, Massachusetts
  9. Media Award

    1. Enduring Roots by Gayle Brandow Samuels, Piscataway, New Jersey
    2. Finding the Forest by Peter Bundy, Crosby, Minnesota
  10. Celebration Award

    1. Arbor Daze, Euless, Texas
    2. Sacramento Tree Foundation, Sacramento, California
  11. Promise to the Earth Award

    1. Deluxe Corporation, St. Paul, Minnesota

2003 Awards (Awarded April 2003)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Stewart L. Udall, Santa Fe, New Mexico
  2. Frederick Law Olmsted Award

    1. Gustaaf van der Hoeven, Manhattan, Kansas
    2. Charles W. Finkl, of Chicago, Illinois
  3. Good Steward Award

    1. Barnett and Edna King, of Luverne, Alabama
    2. The Devendorf Family, of Midway, Georgia
  4. Lady Bird Johnson Award

    1. The Sacramento, California, Northern Railroad Parkway
  5. Project Award

    1. The Sacramento, California, International Airport
    2. Gwinnett Clean & Beautiful Neighborwoods Project, Lawrenceville, Georgia
    3. Phoebe Putney Memorial Hospital, Albany, Georgia
    4. American Forest Foundation, Washington, D.C
    5. Green Scene, Waterloo, Iowa
    6. The EPA's Brownfields Program, headquartered in Washington, D.C.
  6. Education Award

    1. The Friends of Jefferson the Beautiful's Tree School, Metarie, Louisiana
    2. Tree People, Los Angeles, California
    3. The South San Antonio, Texas, High School Interact Club
    4. L.A.N.D. at Oak Grove Elementary School, Poughkeepsie, New York
  7. Media Award

    1. The Gift of Trees", an educational packet created by the National Association of Conservation Districts, Washington, D.C.
    2. America's Famous and Historic Trees," by Jeffrey G. Meyer, of Jacksonville, Florida
    3. TreeLink, an educational website operated from Salt Lake City, Utah
  8. Celebration Award

    1. The Harley School Arbor Day Oak Tree Ceremony, at the Harley School, Rochester, New York
    2. The Meadows School, Las Vegas, Nevada
    3. Arbor Day 2002: Shore to Please With Trees, Trenton, New Jersey
  9. Promise to the Earth Award

    1. The John Deere Company, Moline, Illinois

2004 Awards (Awarded April 2004)

  1. J. Sterling Morton Award

    1. Dr. Wangari Maathai, Nairobi, Kenya
  2. Frederick Law Olmsted Award

    1. Roger Milliken, Spartanburg, South Carolina
  3. Lawrence Enersen Award

    1. Peter Graske, Oakdale, Minn.
    2. Gerald K. Miller, Elko, Nev.
    3. Beulah Oswald, Jefferson, La.
    4. Mary "Bett" Stroud, Weaverville, N.C.
  4. Good Steward Award

    1. J. David and Margaret Bamberger, Johnson City, Texas
    2. Calvert Merriken, Jr., Denton, Md.
    3. The USDA National Conservation Buffer Initiative, Washington
  5. Lady Bird Johnson Award

    1. Town Center Improvement District, The Woodlands, Texas
  6. Project Award

    1. Boulder City Revitalization Project of Nevada
    2. The Outdoor Circle, Honolulu
    3. The Plant a Tree for a Child Program, Isle of Wight, Va.
  7. Education Award

    1. Trees for the Rim Educational Program, Scottsdale, Arizona
    2. Trees for Your Neighborhood, Spokane, Washington
  8. Media Award

    1. Remarkable Trees of the World, winner of a 2004 Media Award, written by Thomas Pakenham of the United Kingdom
    2. The Illustrated Encyclopedia of Trees winner of a second Media Award, written by David More and John White, both of the United Kingdom
  9. Advertising and Public Relations Award

    1. The Right Tree Right Place Coalition, Kansas City, Missouri
    2. An Urban Forestry Awareness and Education Program, Madison, Wisconsin
  10. Celebration Award

    1. Kirkwood's 150th Anniversary Celebration: ArborMonth, Kirkwood, Missouri
    2. Morton Arboretum Arbor Day Celebration: The Plant, Lisle, Illinois